Groźny sezon grzewczy

         Jednostki Ochotniczej jak i Państwowej  Straży Pożarnej , co rocznie  odnotowują dużą liczbę interwencji do pożarów i innych miejscowych zagrożeń w budynkach mieszkalnych, związanych z tzw. okresem grzewczym. Zdarzenia te stanowią bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi powodowane zatruciem tlenkiem węgla...

           Jednostki Ochotniczej jak i Państwowej  Straży Pożarnej , co rocznie  odnotowują dużą liczbę interwencji do pożarów i innych miejscowych zagrożeń w budynkach mieszkalnych, związanych z tzw. okresem grzewczym. Zdarzenia te stanowią bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi powodowane zatruciem tlenkiem węgla.

          W tym roku Państwowa Straż Pożarną wspólnie z Korporacją Mistrzów Kominiarskich woj. śląskiego wystosowała apel (poniżej) do mieszkańców naszego regionu z prośbą o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i dokonywanie okresowych kontroli i konserwacji przewodów kominowych. Proszę o wykorzystanie treści apelu w prowadzonych działaniach.

A P E L

          W okresie jesienno-zimowym straż pożarna, notuje  zwiększoną ilość interwencji do pożarów powstałych od niesprawnych urządzeń  grzewczo - kominowych. Często, przyczyną pożaru jest brak okresowej konserwacji przewodów kominowych oraz ich kontroli. Dlatego też, apelujemy aby przestrzegać przepisów przeciwpożarowych i budowlanych. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi (rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.06.2006r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz. U. z 2006 roku Nr 80, poz. 563), przewody kominowe, do których podłączone są urządzenia grzewcze powinny być czyszczone w następujących częstotliwościach :     

-   Urządzenia na paliwo stałe minimum 4 razy w roku,
-   na paliwo gazowe lub olejowe 2 razy w roku,
-   przewody wentylacyjne minimum jeden raz w roku.

         Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 r. (Dz. U. Nr 74, poz. 836) w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, użytkownik lokalu korzystający z przewodów
i kanałów dymowych lub spalinowych oraz wentylacyjnych, może powierzać naprawę i konserwację tych urządzeń wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne, określone w odrębnych przepisach (mistrz lub czeladnik kominiarski).                                                            

         Ponadto  zgodnie z art. 62 ustawy Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006 roku Nr 156, poz. 1118 ze zmianami) przewody kominowe winny być poddawane okresowej kontroli ich sprawności, minimum jeden raz w roku, a czynności te powinna wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w zawodzie kominiarskim.

         Biorąc pod uwagę powyższe wymogi prawne oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników lokali mieszkalnych apelujemy, by przestrzegać przepisy przeciwpożarowe i budowlane, a  prace dotyczące kominiarstwa powierzać do wykonania osobom z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym,  co będzie miało bezpośredni wpływ na wyeliminowanie występujących zagrożeń pożarowych lub zatrucia tlenkiem węgla w czasie użytkowania wszelkiego typu urządzeń grzewczych.

Odsłon artykułów:
1664170